کودک من
 
 
چهارشنبه 30 فروردین 1396 :: نویسنده : کودک درون

در مقام والدینی که قصد تربیت و حفظ کودک خود را در برابر انحرافات جنسی آنها دارند، چه اطلاعاتی را کسب کرده اید؟ بخصوص این روز ها که شاهد محرک های گوناگون و فراوانی در محیط زندگی کودکان هستیم؟ این محرک ها می تواند موجب تسریع رشد جنسی و افزایش تمایلات آنان شود؛ تمایلاتی که احتمال دارد تا مدت ها از نظر پدر و مادر مخفی بماند و نبود کنترل و توجه والدین به اعمال و امیال جنسی کودک نیز موجب شود او برای ارضای میل خود به دنبال محرک های جدید و متنوع تر برود. اگر کودکی در خانواده دارید، مطالعۀ این نوشتار اختصاصی جام جم سرا را به شما توصیه می کنیم.

محرکهای پیرامونی می تواند در قالب اشتیاق به تماشای فیلم های عاشقانه ماهواره ای، عادات نامناسب، پنهانی گوش کردن به گفتگوهای جنسی و کنجکاوی در دیدن روابط والدین، یادگیری شوخی های غیراخلاقی و تکه کلام های نامناسب از بزرگتر ها و اصرار در هم اتاق شدن با پدر و مادر ظاهر شود و گاهی نیز می تواند کودک را ناسازگار، پرخاشگر، عصیانگر یا نا آرام کند. این رفتارهای خارج از کنترل معمولا از کودکستان تا دبستان شایع تر بوده و امروزه یکی از دغدغه های اصلی والدین است.

در این میان خانواده هایی هم هستند که چون تربیت کودکشان تحت کنترل و بر اساس ضوابط و موازین اخلاقی تربیت شده است، نگران آنند که وقتی فرزندشان را به مهد یا مدرسه می فرستند با چه کودکانی همصحبت می شود و حرف هایشان در چه قالبی است و این گفتگو ها تا چه حد می تواند بر اعمال و خلقیات کودک تاثیر سوء گذارد.

حال پرسش اینجاست کودکانی که قسمت اعظم گفتگو هایشان در مورد مسایل جنسی، شرح فیلم های عاشقانه و شوخی ها و اعمال تحریک آمیزغیراخلاقی است، آیا دچار نوعی ناهنجاری یا انحراف جنسی اند یا شیوه تربیت غلطی داشته اند یا این کنجکاوی ها در رده سنی آنان امری عادی محسوب می شود؟

کودکان را دریابید

حجت الاسلام نصیر عابدینی روان شناس بالینی در این باره می گوید: از دیدگاه دینی و روان شناسی کودک تا قبل از سن تکلیف نه دچار گناه می شود و نه منحرف جنسی نامیده می شود. چرا که هنوز نظام اخلاقی کودک شکل نگرفته و ناهنجاری اخلاقی و دینی در او معنایی ندارد، ولی می توان گفت کودک دچار نوعی ناهنجاری رفتاری شده و نیاز به مشاوره یا حتی روان درمانی دارد. او با اشاره به اینکه شیوه تربیتی غلط والدین یکی از ملاک های ایجاد این نوع مشکلات در کودک است، می گوید، محیط غیر تربیتی اجتماع نیز می تواند از عوامل اصلی تشدید این نوع تحریکات باشد.

عابدینی با اشاره به اینکه کنجکاوی های جنسی پسر و دختر از سنین ۲ یا ۳ سالگی شروع می شود و صد در صد طبیعی است می افزاید، کودکان از سنین ۳ تا ۷ سالگی کنجکاوند تا تمام قسمت های بدن خود را لمس و شناسایی کنند و یکی از این قسمت ها نواحی تناسلی است و به دلیل انکه متوجه تفاوت هایی در آناتومی دو جنس می شوند به دنبال جواب بوده و مشتاق مشاهده قسمت های مختلف بدن خود، والدین، همسالان یا احتمالا بازیگران و ورزشکاران فیلم های غیر اخلاقی هستند. از طرفی به سبب انکه در کودکان از این سنین به بعد به مرور هورمون های جنسی ترشح می شود، تمایلات آنان بیشتر شده و اگر تحت کنترل و توجه والدین نباشند یا در محیط نامناسب پرورش یابند عادات نامناسب جنسی و خلقیات ناشایست در کودک بروز خواهد کرد.

به گفته این روان شناس دختر ها از ۵ سالگی تا اواخر دوران دبستان (۱۲ تا ۱۳ سالگی) تمایلات غریزی مادری و عاطفی در آن ها شکل می گیرد و به دلیل آنکه زود تر از پسر ها بالغ می شوند اظهار عشق و علاقه و دلبستگی آن ها به جنس مخالف با تشدید محرک های محیطی به اوج خود می رسد و حتی احتمال گرایش و وابستگی های شدید عاطفی به جنس موافق و بحث و گفتگوهای عاطفی در این باب در آن ها زیاد می شود.

در پسر ها نیز از ۳ تا ۷ سالگی بخصوص در سنین ۵ تا ۶ سالگی به بعد به دلیل بروز تغییرات فیزیکی در بدنشان به طور ناخواسته لذت های جنسی را تجربه کرده و این امر نیز در اثر تحریکات محیطی شدت می گیرد.

به گفته عابدینی، روابط آزادانه در ارتباطات خانوادگی، بازی ها و تصاویر انیمیشنی غیر اخلاقی، برنامه های محرک ماهواره ای، بلوتوث های ناشایست دریافتی و مشاهده روابط بی قید و شرط دختر و پسر از مهم ترین محرک های محیطی محسوب می شود.

عابدینی با تاکید به اینکه اضطراب در کودکان دبستانی نیز می تواند یکی از عوامل توجه آن ها به مسایل، عادات یا گفتگوهای جنسی باشد می گوید، کودک پرتنش همیشه در پی راهی است که بتواند اضطراب خود را با آن تخلیه یا پایین آورد. به گفته این روان شناس اضطراب در اثر خلاء عاطفی، تنش های روحی و روابط نابسامان والدین یا عدم حضور پدر و مادر به دلیل مشغله های کاری در کودک ایجاد می شود و می تواند پیش زمینه ناهنجاری جنسی یا حتی بلوغ زودرس شده و در دختر ها به سبب تمایلات عاطفی در مقایسه با پسر ها قوت و شدت بیشتری دارد.

جاذبه پدر و مادر کودک را می رباید

با توجه به اینکه جاذبه و کشش شنیدن و فهمیدن مسایل جنسی آن هم برای کودک کنجکاو، خود عاملی برای ترغیب او به سمت و سوی گویندگان این نوع مسایل و الگوگیری از آنان است، رابطه غنی عاطفی پدر و مادر با کودک می تواند سبب دلبستگی و گرایش فرزند به والدین شود. این را عابدینی می گوید و اضافه می کند، اگر چه روابط خارج از خانه فرا تر از کنترل والدین است، اما هر چه پدر و مادر با نرمش و ملایمت نیازهای عاطفی وروانی کودک را تامین کنند و خلقیات آنان جذاب تر و پرکشش تر از همسالان کودک باشد، فرزند به جای تقلید از همسالان یا همکلاسی ها، پدر و مادر را الگوی خود قرار داده و موفق تر و فرمانبردار تر خواهد بود.

وی خاطر نشان می کند والدین باید با فرزندان همچون دوستانی صمیمی رفتار کرده و آن ها را در تفریحات سالم همراهی کنند، با آن ها ورزش و بازی کنند، به کوه، سینما و پارک روند، به کودک اجازه مصاحبه تلفنی با دوستان دهند و آن ها را در دیدار با دوستان یا شرکت در جشن تولدهای غیرآسیب زای همسالان همراهی کنند و به کودک فرصت دهند تا مسایل و موضوعات مدرسه یا مهد را برایشان تعریف کند.

عابدینی با اشاره به اینکه کودک در دوره مهد و دبستان قابلیت درک و فهم نصیحت را دارد، می گوید بهتر است در یک جمله تا ۱۰ کلمه (در حد حوصله کودک) توصیه یا خواسته خود را به کودک انتقال دهید.

او اظهار می کند قصه درمانی و بازی درمانی از جمله روش هایی است که می توان کودک را در حد فهم و درکش تا حدودی از انجام یا تقلید رفتارهای نادرست و به کار بردن تکه کلام های غیر اخلاقی برحذر داشت گاهی نیز می توان به کودک سئوال و جواب آموخت که در مواجهه با رفتار یا گفته های غیر اخلاقی و نامناسب همسالان، آمادگی مقابله و نه گفتن داشته باشد و به نوعی حاضر جواب شود و بداند که در مقابل چه گفته ای چه پاسخی دهد. به گفته عابدینی رفتار بد، خشونت آمیز و بی اعتنایی به موازین اخلاقی خیلی زود در سیمای روحی کودک ظاهر می شود و تصورات و تمایلات متعددی را در او تقویت می کند.

وقتی کودک به مسایل جنسی پی می برد

اما اگر کودک متوجه برخی روابط، اعمال و گفته های جنسی شد و یا از تکه کلام های نادرست و غیر اخلاقی یا شوخی های جنسی استفاده کرد واکنش پدر و مادر چگونه باید باشد؟

عابدینی با اشاره به آنکه نباید به بیداری جنسی کودک بی اعتنایی کرد و از طرفی نباید در برابر آن عکس العمل شدید نشان داد و با تهدید دایما او را سرزنش کرد، می گوید والدین باید سطح دانسته های کودک را با چند سوال و جواب ساده مورد سنجش قرار داده و بر اساس میزان اطلاعات او و نه بیشتر افکار او را مدیریت کرده و پاسخ روشنی به او دهند و از دروغ و کتمان موضوع و محدود کردن بی قید و شرط کودک در دانستن پاره ای مسایل جنسی غیرآسیب زا اجتناب کنند، چرا که محدودیت بیش از حد، سبب کنجکاوی و تحریک بیشتر کودک برای دانستن و پرسیدن این موضوعات از طریق همسالان ناآگاه می شود که نتیجه آن اضطراب، درگیری و اشتغال ذهنی، افکار نابسامان، افت تحصیلی، عادات نامناسب و بلوغ زودرس است.

این روان شناس در خصوص کودکی که از تکه کلام های زشت یا شوخی های جنسی استفاده می کند می گوید بهترین راهکار آن است که یکی دوبار اول به حرف های غیراخلاقی او بی اعتنایی کرد و در صورت ادامه دار شدن از شیوه محروم سازی استفاده شود یعنی او را برای مدت معینی از بازی، دوستان یا غذای مورد علاقه اش محروم کنید.

عابدینی تاکید می کند بی مبالاتی والدین در روابط زناشویی در برابر دید کودک نقطه آغاز تخیلات و صحنه های خیال پردازی شده غیرواقع گرایانه ای از جانب کودک است که با عالم واقع در تضاد بوده و می تواند روی روان کودک تاثیر سوء گذاشته و ذهن کودک را مدام درگیر تخیلات و تمایلات جنسی کند و به حال و آینده او لطمه وارد سازد. بنابراین خانواده ها باید خیلی مراقبت کنند که رفتار نادرستی از خود نشان ندهند.

فاخره بهبهانی

نوع مطلب :
برچسب ها : روانشناسی کودک، تربیت کودک،
لینک های مرتبط :


جمعه 25 فروردین 1396 :: نویسنده : کودک درون
هوش جنین
نقش انکارناپذیر ژنتیک در هوش جنین
هرچند تغذیه مناسب می تواند نقش مهمی در افزایش هوش بچه ها بازی کند، اما به هر حال نمی توانیم از نقش ژنتیک هم در افزایش یا کاهش میزان هوش چشم پوشی کنیم . روان شناسان معتقد اند حدود ۷۰- ۶۰ درصد هوش ما به زمینه های محیطی و ژنتیکی مان برمی گردد و والدین می توانند فقط 4۰- 30 درصد در باهوش تر شدن کودکشان نقش داشته باشند.
نقش مهم تغذیه در هوش جنین
محققان انگلیسی معتقدند تغذیه مناسب تا زمانی که مغز بچه ها در حال رشد و تکامل است، نقشی اساسی در افزایش میزان هوش ایفا می کند بنابراین هر مادری که دوست دارد فرزند باهوش تری داشته باشد، باید به نوع خورد و خوراک خود در دوران بارداری اهمیت زیادی بدهد و حواسش به تغذیه سالم فرزندش تا رسیدن به سن ۲ سالگی هم باشد.ادامه مطلب


نوع مطلب :
برچسب ها : راه های افزایش هوش جنین در طب سنتی، بهترین و بدترین غذاها،
لینک های مرتبط :


دوشنبه 21 فروردین 1396 :: نویسنده : کودک درون
هوش کودک

همانطورکه افرادبه لحاظ شکل وقیافه ظاهری بایکدیگرمتفاوتند,ازنظرخصایص روانی مانندهوش,استعداد,رغبت ودیگرویژگی های روانی وشخصیتی نیزمتفاوتند.ناگفته نماندهوش درمغزجایگاهی ندارد.هوش توانایی فردبرای تفکرمنطقی,اقدام هدفمندانه وبرخوردمناسب است. ترمن فرمول هوشبهررابرای شناسایی کودکان دیرآموزوعقب مانده ی ذهنی وکم هوش وباهوش طرح کرد:بصورت خارج قسمت سن عقلی برسن زمانی ضربدر100 براین اساس کسانیکه هوشبهرشان 100 یانزدیک باشدافرادبهنجار,پایینتراز100کم هوش وبالاتراز100افرادباهوش یاسرآمد تلقی میشوند. مثلاکودک 3ساله ای که یکسال عقب ماندگی دارد(که ازآزمونهامشخص شده باشد)هوشبهری برابر66خواهدداشت.
نوع مطلب :
برچسب ها : روانشناسی کودک، تربیت کودک،
لینک های مرتبط :
( کل صفحات : 2 )    1   2   
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : کودک درون
نویسندگان
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

                    
 
 
 
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic